Borough election candidates revealed
Elections will be held in all of the council’s 25 wards.
The candidates are:
Castle Ward
Paul David Cross - The Labour Party
Tony Fawcett - The Conservative Party
Janet Helen Jefferson - Independent
Jason Frank Mullen - Green Party
Barry Wilson - UK Independence Party (UKIP)
Cayton Ward
James Arthur Brace - The Labour Party
Simon Braithwaite Green - The Conservative Party
Nick Henderson - UK Independence Party (UKIP)
Roberta Florence Swiers - The Conservative Party
Central Ward
Jake Bartlett Cook - Liberal Democrats
David Lawrence Billing – The Labour Party
Eric Broadbent – The Labour Party
Brenda Kaye – The Conservative Party
Debby McDonald - UK Independence Party (UKIP)
Chris Phillips - Green Party
Tim Thorne - UK Independence Party (UKIP)
Danby Ward
George Dawson - Liberal Democrats
Annette Hudspeth - Green Party
Michael George King - UK Independence Party (UKIP)
Clive Graham Pearson - The Conservative Party
Joan Snape - The Labour Party
Derwent Valley Ward
Colin Robert Challen – The Labour Party
Lee Crowley - UK Independence Party (UKIP)
David Colin Jeffels - The Conservative Party
Graham Lockwood - Liberal Democrats
Heather Park Stewart Phillips - The Conservative Party
Eastfield Ward
Jonathan James Dodds - UK Independence Party (UKIP)
Josh Foskett - Green Party
Arthur Albert Healy - UK Independence Party (UKIP)
Joanne Teresa Maw - The Labour Party
Tony Randerson – The Labour Party
Tom Seston - UK Independence Party (UKIP)
Calvin Charles Simmons - The Conservative Party
John Warburton – The Labour Party
Johan Zegstroo - Liberal Democrats
Esk Valley
John Edward Chilton - The Labour Party
Guy Coulson - The Conservative Party
Ken Hordon - UK Independence Party (UKIP)
Phil Trumper - The Conservative Party
Lawrence Edwin Waller - UK Independence Party (UKIP)
Caroline Willder - The Labour Party
Falsgrave Park Ward
Deirdre Maureen Abbott - UK Independence Party (UKIP)
Deirdre Jane Bowen - UK Independence Party (UKIP)
Liz Colling - Labour and Co-operative Party
Andy Ellis - Liberal Democrats
Pat Marsburg - Independent
Stuart William Leslie Noble - Green Party
John Ritchie - Labour and Co-operative Party
Filey Ward
John Bernard Casey - UK Independence Party (UKIP)
Mike Cockerill - Independent
Sam Cross - UK Independence Party (UKIP)
Colin Haddington - UK Independence Party (UKIP)
Nick Harvey – Green Party
Tony Viney - The Conservative Party
Fylingdales Ward
Judith Dennett - The Labour Party
Peter Jordan - Green Party
Jane Elspeth Mortimer - The Conservative Party
John Thistle - UK Independence Party (UKIP)
Hertford Ward
Godfrey Winston Allanson - The Conservative Party
Michelle Ellen Donohue-Moncrieff - The Conservative Party
Janine Edith Robinson - UK Independence Party (UKIP)
Pat Walker - Green Party
Lindhead Ward
Andrew Backhouse - The Conservative Party
Andrew Stephen Leak – The Labour Party
Mayfield Ward
David Arthur Chance - The Conservative Party
Gerald Alick James Dennett - The Labour Party
Jane Margaret Kenyon - The Conservative Party
Neil Kipling - UK Independence Party (UKIP)
Mulgrave Ward
John Armsby - Independent
Neil Kevin Bye - Green Party
John Dickinson - UK Independence Party (UKIP)
Marie Harland - The Conservative Party
Diana Mary Jeuda - The Labour Party
John David Nock - The Conservative Party
Connie Irene Peach - Independent
Janet Peake - The Labour Party
Newby Ward
Luke Edward Backhouse - The Conservative Party
Joe Hagan - Liberal Democrats
Vanda Lee Inman – The Labour Party
Andrew Malcolm Jenkinson - The Conservative Party
Helen Margaret Kindness - Green Party
Bill Miller - The Conservative Party
Andy Smith - UK Independence Party (UKIP)
Graham Snelson - UK Independence Party (UKIP)
Deb Wiles - Independent
North Bay Ward
Ros Fox - The Conservative Party
Katy Graley - Green Party
Susan Johnson - UK Independence Party (UKIP)
Neil Maxwell Price – The Labour Party
Guy William Leslie Smith - UK Independence Party (UKIP)
Martin Smith - The Conservative Party
Jo Swift - Independent
Northstead Ward
Paul Martin Bartlett Cook - Liberal Democrats
Matthew Kay - The Conservative Party
Carl David Maw - The Labour Party
Norman Kenneth Murphy - UK Independence Party (UKIP)
Peter Popple - Independent
Bryan Thomas - UK Independence Party (UKIP)
Ramshill Ward
Stuart Richard Abbott - UK Independence Party (UKIP)
Chris Daniels - UK Independence Party (UKIP)
Steve Siddons – The Labour Party
Jonathan Charles Simmons - The Conservative Party
Teddy Sulman - The Conservative Party
Mark Terence Vesey - Green Party
John-Paul Zegstroo - Liberal Democrats
Scalby, Hackness and Staintondale Ward
Derek James Bastiman - The Conservative Party
Hazel Elsie Lynskey - The Conservative Party
John Wayne Munro - Green Party
Subash Chunder Sharma - The Labour Party
Stuart Walker - UK Independence Party (UKIP)
Seamer Ward
Kayleigh Bradley - Liberal Democrats
Michael John Nathanael Cutler - Green Party
Bob Jackman - Liberal Democrats
Helen Frances Mallory - The Conservative Party
Roxanne Murphy - UK Independence Party (UKIP)
Stepney Ward
Colin Morgan Barnes - Labour and Co-operative Party
Alix Bartlett Cook - Liberal Democrats
Lynn Margaret Bastiman - The Conservative Party
Dilys Vine Cluer - Green Party
Mark Vernon Harland - UK Independence Party (UKIP)
Andy Lee – The Labour Party
David Hugh Malone - Green Party
Streonshalh Ward
Rob Barnett - The Labour Party
Dorothy Clegg - The Conservative Party
Amanda Jane Smith - Green Party
Paul Richard Tulloch - The Labour Party
Sandra Mary Turner - The Conservative Party
Mike Ward - UK Independence Party (UKIP)
Weaponness Ward
Natasha Rose Bartlett Cook - Liberal Democrats
Tom Fox - The Conservative Party
Chris Head - The Labour Party
Sean Hunter - UK Independence Party (UKIP)
David Edmund King - Green Party
Mark Callam Walsh - The Conservative Party
Frank Wright - UK Independence Party (UKIP)
Whitby West Cliff Ward
Alf Abbott - The Conservative Party
Joe Plant - The Conservative Party
Heather Anne Relf - The Labour Party
Derek Robinson - UK Indpendence Party (UKIP)
Noreen Lesley Wilson – The Labour Party
Woodlands Ward
Jackie Bowdidge - Liberal Democrats
Bill Chatt - Independent
John Welch Elwell-Sutton - UK Independence Party (UKIP)
Jennifer Sara Kelly - The Conservative Party
Phil McDonald - UK Independence Party (UKIP)
James Richard Moody - The Labour Party
Gabrielle Carol Mary Naptali - Green Party
Trisha Scott - National Front