Delight for Scarborough TEC students - see who won apprenticeship awards
YES was launched during National Apprenticeships’ Week at Scarborough TEC with a special awards ceremony dedicated to Apprentices and Employers who were presented with awards and certificates before being served afternoon tea by the team at Nineteen09, Scarborough TEC’s onsite restaurant and catering facility.
Alan Hadfield, Head of Apprenticeships, joined Scarborough TEC in August last year and planned the launch of YES and the awards to coincide with National Apprenticeship Week,
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAlan said: “We feel that 2020 is the right time to bring a focused business solution to the region.
“Scarborough TEC has previously delivered Apprenticeships but we are now looking at a new type of delivery, especially with the recent and ongoing introduction of Apprenticeship
standards.
"We’re confident that our new brand will reflect our positive approach to offering a service that will meet the needs of employers and Apprentices locally, regionally and nationally.
“YES will have the opportunity to deliver the off-the-job training in some of the best facilities available at Scarborough TEC, including the new Automotive, Construction and Engineering Centre, the onsite IMAGE Hair & Beauty Salon and the skills and production kitchens that sit alongside Nineteen09 Restaurant that were developed as part of Scarborough TEC’s relocation to the Filey Road Campus in 2017.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad“We aim to build on the excellent reputation of Scarborough TEC and we have an exceptional team in place to deliver your Apprenticeships and offer qualifications that will lead to fruitful progression; whether that be in employment or continuing the educational journey at university."
Awards
Scarborough TEC Employer of the Year - Boro Tyres
Scarborough TEC Apprentice of the Year - Elliot Clark
Business & Accounting Apprentice of the Year - Tobias Noble from Victoria Farm Garden Centre.
Nominees - Natalie Large from Scarborough TEC, Alia O'Neill-Baker from The Crescent Hotel
Catering & Hospitality Apprentice of the Year - Clare Waters from Flamingo Land.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdHairdressing Apprentice of the Year - Beth Goodall from Shona's Hair Studio.
Nominees - Macy Sheridan from Signature Hair, Georgia Esberger from Sophisticutz
Automotive Apprentice of the Year - Michael Sawicki from MVS,
Nominees - Cameron Harper from Mill Garage, Ricky Grayston from Royle Garage, Jack Newlyn from Minstergate
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdConstruction Apprentice of the Year - Lewis Burlinson from William Hare.
Nominees - Matthew Houston from Boilers Direct, Kaine Waterson from Flamingo Land, Sam Dawson-Barr from Exley-Smith Electrical , Callum Ventress Gerard Taylor Ltd, Jack Dobson from Thraves Joinery, George Hirst from F A Stockill Builders
Engineering Apprentices of the Year - Daniel Brailsford and Liam Bare from Sinco Ltd.
Nominee - Elliot Clark.
Comment Guidelines
National World encourages reader discussion on our stories. User feedback, insights and back-and-forth exchanges add a rich layer of context to reporting. Please review our Community Guidelines before commenting.