National diploma for dance teacher

Jenny Porritt, a tecaher at the Benson Stage Academy who has just passed her Higher teaching award in free style dance which includes practical info and health and safety.
Jenny Porritt, a tecaher at the Benson Stage Academy who has just passed her Higher teaching award in free style dance which includes practical info and health and safety.

A WHITBY dance teacher is freestyling after gaining a new qualification from a national organisation.

Jenny Porritt (22) has achieved the Licentiate Freestyle Teaching Diploma with the United Kingdom Alliance of Professional Teachers of Dancing.

It is a higher degree of dance teaching involving two hours of exams covering technique, theory, anatomy, choreography, musical knowledge and a full written portfolio.

Jenny received her training from Julia Howard-Trillo, the principal of The Benson Stage Academy, where Jenny is the assistant dance teacher and teaches two of the seven freestyle classes.

The pupils recently put on their annual Christmas show at Whitby Pavilion with all proceeds going to the NSPCC.

It featured displays of ballet, tap, modern, freestyle, musical theatre, acrobatical dance and drama culminating in a specially adapted short ballet Pinocchio.

Pupils at the academy also took exams this year, under the watchuful eye of Carl Mann from Manchester.

All pupils were successful in the recent examinations of the United Kingdom Alliance of Professional Teachers of Dancing.

Grades: Pass 65-69%, Pass+ 70-74%, Commended 75-84%, Highly Commended 85-92%, Honours 93-95%, Distinction 96%+.

Princess Award: Commended, Ruby Morley, Lilia Tyreman; Highly Commended, Ebony Butler, Jessica Layton, Erin McBurney, Maddie Nock, Amelia Storr, Skylar Tyreman.

Pirate Award: Highly Commended, Ben Elcoate.

Intro 1 Freestyle Class A: Commended, Maya Gildroy; Highly Commended, Katie Beeforth, Skye Kelly, Fiona Price.

Intro 1 Freestyle Class B: Commended, Olivia Coates, Emily Grady, Darci Storr; Highly Commended, Chloe Dale, Freya Jackson, Beth Mortimer, Harriet Oakley, Anya Swales.

Pre-Bronze Badge Freestyle: Commended, Sidonie Inglis; Highly Commended, Gracie Brown, Ellie Buck, Lauren Crank, Lola Gildroy, Janaya Jay, Libby Marsay, Tilly-Lou Noble, Eve Nock, Jessica Price, Phoebe Russell, Hope Smith.

Silver Bar Freestyle: Commended: Alana Foster; Highly Commended, Sienna Didelot.

Tap Dancing

Bronze Bar: Commended, Grace Cook, Alana Foster, Harriet Oakley; Highly Commended, Sidonie Inglis, Deri Mason, Tilly-Lou Noble, Lexi Scott.

Upper Bronze: Commended, Joshua Emmerson, Yasmin Tonna; Highly Commended, Matilda Carnall, Bethany Corfield, Asta Hobbs-Hart, Aida Kirby, Bethany Tiplady, Hannah Wharrick.

Upper Silver: All Highly Commended, Emily Botham, Maisie Brickley, Christina Clemitshaw, Ema Crusher, Brooke Eddon, Abigail Emmerson, Isobel Moloney, Amber Newton, Kaitlin Swales, Tilly Swales.

Gold Medal: Commended, Marnie Ashburner; Highly Commended, Nicol Bedingfield, Saskia Benz, Ellen Grady, Nikita Parkin, Charity Swales.

Gold Bar 3 Statuette: Honours, Jordan Butler, Sophie Miocevich.

Musical Theatre Silver Bar: Commended, Chantel Bedingfield; Highly Commended, Christina Clemitshaw, Ellie Craven, Poppy Draper, Brooke Eddon, Kaitlin Swales, Tilly Swales, Pollyanna Diaz-Thomson; Honours, Abigail Emmerson, Isobel Moloney, Amber Newton.

United Ballet in Education, Pre-School Pupils: Highly Commended, Emily Jane Coates., Patsy Chadwick.

Introductory Tap IV: Commended, Skye Kelly, Grace Watson; Highly Commended, Fiona Price, Maya Gildroy, Rosie Claire Young, Poppy Little.

Bronze Medal Tap: Commended, Anya Swales, Phoebe Russell, Tomasina Daynes Hall; Highly Commended, Libby Marsay, Grace Brown, Eve Nock, Lola Gildroy, Darci Storr, Emily Leather.

Acrobatic and Gymnastic Dance Gold Star 1: Highly Commended, Marnie Ashburner, Rachel Ashburner, Aida Kirby; Honours, Brooke Eddon; Distinction, Ellen Grady. Senior Majestic Award: Honours, Alexandra Hartley.