Trio compete at regatta

editorial image
0
Have your say

Fishermen’s, Friendship and Scarborough all battled it out in the Scarborough Regatta races over the weekend.,

Pete Spencer of the Fishermen’s said: “Well done to all the rowers, members and helpers of the Fisherlads rowing club for a great effort at the weekend.

132753e'Scarborough Rowing Club Regatta'The teams set off'Picture by Neil Silk'06/07/13

132753e'Scarborough Rowing Club Regatta'The teams set off'Picture by Neil Silk'06/07/13

“The first race of the day was the ladies’ veterans race, which after two false starts and a close contest at sea, was eventually won by Karen Spencer’s crew of the Fisherlads Rowing club with C Locker’s crew of the Friendship Rowing Club a close second.

“The ladies’ senior race which was rowed later in the day in ever-decreasing conditions, again after several false starts, saw a good contest decided with Yasmin Spencer’s crew of the Fisherlads victorious over Laura Parkin’s crew Friendship, second. Congratulations also to Jack Buck’s crew who managed a very good second in the boys’ under 14 race.”

Friendship captain John Eglon said: “We were pleased with the performances of all our crews.”

Results, Ladies’ Veterans: 1 Fishermen’s, Relentless, str K Spencer, S Crabtree, J Howard, N Myers, cox S Waring, 2 Friendship, Pegasus, str C Locker, G Locker, cox Pete Betts, 3 Scarborough, Will Sheader: str Cath McIntyre, Donna Gibson, Bridget Marshall, Carina Pellucci, cox Will Anderson. Men Over 30: 1 Scarborough, Phoenix, Simon Taylor, Daz Sharp, Guy Woodward, Rich Pygas, cox Will Heaps, 2 Friendship, Eagle, D Clarkson, M Davies, R Hanson, P Noble, cox A Clarkson, 3 Friendship, Pegasus, M Brown, A Smurthwaite, J Storr, P Betts, cox O Grant

132753f 'Scarborough Rowing Club Regatta'The Whitby Fishermens team get under way'Picture by Neil Silk'06/07/13

132753f 'Scarborough Rowing Club Regatta'The Whitby Fishermens team get under way'Picture by Neil Silk'06/07/13

Men’s junior under 21: 1 Scarborough, Phoenix, Jack Anderson, Sam Woodward, Mattie Young, Josh Barnes, cox Will Heaps, 2 Friendship, Pegasus, J Dring, D Betts, J Stewart, N Marsay, cox L Clarkson, 3 Scarborough, Will Sheader, Brad Miller, Mattie Metcalfe, Will Gibson, Joe Marshall, cox Joe Gibson.

Men’s Junior under 23: 1 Friendship, Pegasus, R Lowther, J Kendrew, R Sleightholme, cox A Clarkson, 2 Scarborough, Will Sheader, Jack Anderson, Sam Woodward, Mattie young, Josh Barnes, Cox Will Heaps, 3 Scarborough, Neptune: Brad Miller, Mattie Metcalfe, Chris Bland, cox James Purdy

Men’s senior: 1 Scarborough, Will Sheader: Simon Taylor, Bob Hewitt, Guy Woodward, Daz Sharp, cox Will Heaps, 2 Friendship, Pegasus, L Clarkson, R Lowther, J Kendrew, R Sleightholme, cox B Betts, 3 Friendship, Scoresby, A Young, M Davies, D Hall, M Usher, cox M Clarkson

Ladies’ Senior: 1 Fishermen’s, Relentless, Y Spencer, S Clarke, J Spencer, K Brown, cox S Waring, 2 Friendship, Pegasus, L Parkin, A Stanforth, R Smith, K Betts, cox P Betts, 3 Scarborough, Phoenix: Cath McIntyre, Donna Gibson, Bridget Marshall, Sandra Rees, cox Joe Gibson

Men over 50: 1 Friendship, Pegasus, str J Eglon, D Beck, R Eglon, S Wilson, cox Amy Clarkson, 2 Friendship, Eagle, str S Myers, K Locker, A Locker, R Green, cox L Clarkson, 3 Scarborough: Phoenix: str Will Kitchener, Rich Pygas, Kev Barker, Ian Warwick, cox Helena McAleese

Sunday, Girls’ under 14: 1 Scarborough, Will Sheader: Laura Dixon, Hattie Gibson, Helena McAleese, Annie Marshall, cox Donna Gibson, 2 Friendship, Pegasus, S Brown, M Storr, E Ford, E Edin, cox K Beck, 3 Fishermen’s,Henryella, A R-Hunsie, R Garbutt, I Golding, N Garbutt, cox S Humble

Boys’ under 14: 1 Scarborough, Will Sheader, Joe Gibson, Finlay Dennis, Tyler Witton, Joe McMurdo, cox Bob Hewitt, 2 Fishermen’s, Henryella, J Buck, A Doherty, J Harper, T Brown, cox S Waring, 3 Scarborough, Edward Brown, Alex McIntyre, Tom Monsey, Jack Train, Robert Purdy, cox Donna Gibson

Girls under 16: 1 Friendship, Pegasus, M Russell, A Clarkson, E Ford, M Storr, cox K Beck, 2 Scarborough, Edward Brown, Louise Clapham, Rebecca Palmer, Amelia Monsey, Ava Teesdale, cox Will Heaps, 3 Scarborough, Will Sheader: Laura Dixon, Hattie Gibson, Helena McAleese, Beth Rowley, cox Donna Gibson

Boys’ under 16: 1 Scarborough, Edward Brown, Conor Ward, Will Anderson, Martin, Matt Harrison, cox Laura Dixon, 2 Will Sheader, Brad Miller, Matty Metcalfe, Will Gibson, Joe Marshall, cox Bob Hewitt, 3 Scarborough, Neptune, Louise Hird, James Purdy, Lewis Burlinson, James Hardwick, cox Will Heaps

Men’s Veterans: 1 Scarborough, Will Sheader, Simon Taylor, Guy Woodward, John Hunter, Does Sharp, Will Heaps, 2 Friendship, Pegasus, M Brown, A Smurthwaite, J Storr, P Betts, cox O Grant, 3 Friendship, Scoresby: J Kilpatrick, K Wilson, N Brown, S Grant, cox T Stewart

Ladies Junior under 18: 1 Friendship, Pegasus, M Russell, A Clarkson, E Ford, M Storr, Cox K Beck, 2 Scarborough: Will Sheader: Ellen Corcoran, Lucy Woodward, Zoe Mycroft, Beth Rowley, Cox Will Anderson, 3 Fishermen’s, Relentless: K Kemsley, L Hunter, J Scarth, K Wallace, cox S Humble

Youths under 18: 1 Friendship, Pegasus, J Dring, B Betts, J Stewart, M Marsey, cox L Clarkson, 2 Scarborough, Will Sheader: Brad Miller, Matty Metcalfe, Will Gibson, Joe Marshall, cox Jack Anderson, 3 Scarborough, Edward Brown: Will Anderson, Conor Ward, Ben Martin, Matty Harrison, cox Laura Dixon.

Mixed Race: Mixed Race: 1 Friendship, Pegasus, R Smith, R Lowther, J Kendrew, G Locker, cox M Russell, 2 Scarborough, Edward Brown, Bridget Marshall, Bob Hewitt, Simon Taylor, Donna Gibson, cox Will Heaps, 3 Fishermen’s, Relentless, Y Spencer, P Hewison, M Kendrew, S Clark, cox S Waring.

Overall placings, Regatta Trophy: Scarborough 50, Friendship 43, Fishermen’s 14. Wilson Cup (to be forwarded to Whitby Regatta): Scarborough 13, Friendsip 9, Fishermen’s 0.

Names as submitted.