Borough election candidates revealed

editorial image

Scarborough Borough Council has announced the candidates who have been nominated to stand for election to the council on Thursday 7 May.

Elections will be held in all of the council’s 25 wards.

The candidates are:

Castle Ward

Paul David Cross - The Labour Party

Tony Fawcett - The Conservative Party

Janet Helen Jefferson - Independent

Jason Frank Mullen - Green Party

Barry Wilson - UK Independence Party (UKIP)

Cayton Ward

James Arthur Brace - The Labour Party

Simon Braithwaite Green - The Conservative Party

Nick Henderson - UK Independence Party (UKIP)

Roberta Florence Swiers - The Conservative Party

Central Ward

Jake Bartlett Cook - Liberal Democrats

David Lawrence Billing – The Labour Party

Eric Broadbent – The Labour Party

Brenda Kaye – The Conservative Party

Debby McDonald - UK Independence Party (UKIP)

Chris Phillips - Green Party

Tim Thorne - UK Independence Party (UKIP)

Danby Ward

George Dawson - Liberal Democrats

Annette Hudspeth - Green Party

Michael George King - UK Independence Party (UKIP)

Clive Graham Pearson - The Conservative Party

Joan Snape - The Labour Party

Derwent Valley Ward

Colin Robert Challen – The Labour Party

Lee Crowley - UK Independence Party (UKIP)

David Colin Jeffels - The Conservative Party

Graham Lockwood - Liberal Democrats

Heather Park Stewart Phillips - The Conservative Party

Eastfield Ward

Jonathan James Dodds - UK Independence Party (UKIP)

Josh Foskett - Green Party

Arthur Albert Healy - UK Independence Party (UKIP)

Joanne Teresa Maw - The Labour Party

Tony Randerson – The Labour Party

Tom Seston - UK Independence Party (UKIP)

Calvin Charles Simmons - The Conservative Party

John Warburton – The Labour Party

Johan Zegstroo - Liberal Democrats

Esk Valley

John Edward Chilton - The Labour Party

Guy Coulson - The Conservative Party

Ken Hordon - UK Independence Party (UKIP)

Phil Trumper - The Conservative Party

Lawrence Edwin Waller - UK Independence Party (UKIP)

Caroline Willder - The Labour Party

Falsgrave Park Ward

Deirdre Maureen Abbott - UK Independence Party (UKIP)

Deirdre Jane Bowen - UK Independence Party (UKIP)

Liz Colling - Labour and Co-operative Party

Andy Ellis - Liberal Democrats

Pat Marsburg - Independent

Stuart William Leslie Noble - Green Party

John Ritchie - Labour and Co-operative Party

Filey Ward

John Bernard Casey - UK Independence Party (UKIP)

Mike Cockerill - Independent

Sam Cross - UK Independence Party (UKIP)

Colin Haddington - UK Independence Party (UKIP)

Nick Harvey – Green Party

Tony Viney - The Conservative Party

Fylingdales Ward

Judith Dennett - The Labour Party

Peter Jordan - Green Party

Jane Elspeth Mortimer - The Conservative Party

John Thistle - UK Independence Party (UKIP)

Hertford Ward

Godfrey Winston Allanson - The Conservative Party

Michelle Ellen Donohue-Moncrieff - The Conservative Party

Janine Edith Robinson - UK Independence Party (UKIP)

Pat Walker - Green Party

Lindhead Ward

Andrew Backhouse - The Conservative Party

Andrew Stephen Leak – The Labour Party

Mayfield Ward

David Arthur Chance - The Conservative Party

Gerald Alick James Dennett - The Labour Party

Jane Margaret Kenyon - The Conservative Party

Neil Kipling - UK Independence Party (UKIP)

Mulgrave Ward

John Armsby - Independent

Neil Kevin Bye - Green Party

John Dickinson - UK Independence Party (UKIP)

Marie Harland - The Conservative Party

Diana Mary Jeuda - The Labour Party

John David Nock - The Conservative Party

Connie Irene Peach - Independent

Janet Peake - The Labour Party

Newby Ward

Luke Edward Backhouse - The Conservative Party

Joe Hagan - Liberal Democrats

Vanda Lee Inman – The Labour Party

Andrew Malcolm Jenkinson - The Conservative Party

Helen Margaret Kindness - Green Party

Bill Miller - The Conservative Party

Andy Smith - UK Independence Party (UKIP)

Graham Snelson - UK Independence Party (UKIP)

Deb Wiles - Independent

North Bay Ward

Ros Fox - The Conservative Party

Katy Graley - Green Party

Susan Johnson - UK Independence Party (UKIP)

Neil Maxwell Price – The Labour Party

Guy William Leslie Smith - UK Independence Party (UKIP)

Martin Smith - The Conservative Party

Jo Swift - Independent

Northstead Ward

Paul Martin Bartlett Cook - Liberal Democrats

Matthew Kay - The Conservative Party

Carl David Maw - The Labour Party

Norman Kenneth Murphy - UK Independence Party (UKIP)

Peter Popple - Independent

Bryan Thomas - UK Independence Party (UKIP)

Ramshill Ward

Stuart Richard Abbott - UK Independence Party (UKIP)

Chris Daniels - UK Independence Party (UKIP)

Steve Siddons – The Labour Party

Jonathan Charles Simmons - The Conservative Party

Teddy Sulman - The Conservative Party

Mark Terence Vesey - Green Party

John-Paul Zegstroo - Liberal Democrats

Scalby, Hackness and Staintondale Ward

Derek James Bastiman - The Conservative Party

Hazel Elsie Lynskey - The Conservative Party

John Wayne Munro - Green Party

Subash Chunder Sharma - The Labour Party

Stuart Walker - UK Independence Party (UKIP)

Seamer Ward

Kayleigh Bradley - Liberal Democrats

Michael John Nathanael Cutler - Green Party

Bob Jackman - Liberal Democrats

Helen Frances Mallory - The Conservative Party

Roxanne Murphy - UK Independence Party (UKIP)

Stepney Ward

Colin Morgan Barnes - Labour and Co-operative Party

Alix Bartlett Cook - Liberal Democrats

Lynn Margaret Bastiman - The Conservative Party

Dilys Vine Cluer - Green Party

Mark Vernon Harland - UK Independence Party (UKIP)

Andy Lee – The Labour Party

David Hugh Malone - Green Party

Streonshalh Ward

Rob Barnett - The Labour Party

Dorothy Clegg - The Conservative Party

Amanda Jane Smith - Green Party

Paul Richard Tulloch - The Labour Party

Sandra Mary Turner - The Conservative Party

Mike Ward - UK Independence Party (UKIP)

Weaponness Ward

Natasha Rose Bartlett Cook - Liberal Democrats

Tom Fox - The Conservative Party

Chris Head - The Labour Party

Sean Hunter - UK Independence Party (UKIP)

David Edmund King - Green Party

Mark Callam Walsh - The Conservative Party

Frank Wright - UK Independence Party (UKIP)

Whitby West Cliff Ward

Alf Abbott - The Conservative Party

Joe Plant - The Conservative Party

Heather Anne Relf - The Labour Party

Derek Robinson - UK Indpendence Party (UKIP)

Noreen Lesley Wilson – The Labour Party

Woodlands Ward

Jackie Bowdidge - Liberal Democrats

Bill Chatt - Independent

John Welch Elwell-Sutton - UK Independence Party (UKIP)

Jennifer Sara Kelly - The Conservative Party

Phil McDonald - UK Independence Party (UKIP)

James Richard Moody - The Labour Party

Gabrielle Carol Mary Naptali - Green Party

Trisha Scott - National Front