Whitby blooms as its green-fingered folk are honoured

SONY DSC
SONY DSC

GARDENS, baskets, pots and borders have all been blooming in Whitby as well as the town itself, which is fresh from success at national level.

While Whitby in Bloom was celebrating being crowned in the coastal category at the Britain In Bloom awards, local residents and businesses were being praised for their part in the town’s success.

A ceremony was held at Pannett Park museum on Wednesday night and presentations made to green-fingered guest houses, pubs, schools and allotments.

Gold, silver and bronze certificates were handed out for each category and the winner of each also received a ceramic plaque from the Mayor of Whitby, Coun John Freeman.

Afterwards he told the Gazette: “The whole involvement of the town and the community has been fabulous from the schools, which is a marvellous thing, to the pubs and restaurants.

“I am very proud that this year as Mayor I have been involved in the dishing out of prizes.

“Everything that anybody does – picking weeds out of a path and tidying things up all help to make our town look a much lovelier place.

“Obviously with the piers we have problems with neglect in various areas but individuals doing things like this make a big difference to a town.”

Awards winners were:

small garden gold, Mr & Mrs W Barker 6 Runswick Avenue (winner); Gereldene Barnett 3 St Hilda’s Gardens; Mrs Paula Frankland Lincluden, Crescent Ave; Mr D Senior, 6 Sandside; Keith Gilpin, 7 Osborne Terrace; Sandra Smith, Harbour House, 17 Esk Terrace; Viv Wright, 77 Helredale Road; David Close, 22 Spring Vale; Cheryl Dale, 5 Clarks Yard, Church Street; Mr L Whisson, 28 Helredale Gardens; Dorothy Clegg, 9 Sandgate; Mrs V M Smith 4 Clarks Yard.

Small garden silver, Christine Lomas, 6 Brunswick Street; Pauline Sellers, 16 High Street, Ruswarp; Anne Lund, 38 Saxon Road.

Large garden gold, Mrs Rosemary Wilson, Stonegates, Crescent Avenue; Val Simpson, 8 Charlton Avenue; Fairways Court Residents, Upgang Lane; Mrs Susan Boyes, 17 Ruswarp Lane.

Large garden silver, Phyl Shatford, 2 Paradise Yard; Mr & Mrs Sawyer 10 The Cragg.

Best container garden gold, Sue & Dave Brannon, Bramblewick, 3 Havelock Place (winner); Captain Cook Memorial Museum, Grape Lane; Mr T Ebblewhite, 83 Haggersgate; Jillian Bassett, Abbey View Cottage, 11 The Paddock; Mrs Ruth Hansell, 11 Windsor Terrace; Viv Wright, 77 Helredale Road; Karen & Garry Walker, The Leeway, 1 Havelock Place; Dorothy Clegg, 9 Sandgate.

Best container garden silver, Mr & Mrs Lawford, 9b Church Street; Helena Hall, 16A Silver Street; Ms Jacinth Stamp, Garden Flat, St Hilda’s Court; Gary Gildroy, 49a Church Street; Shirley and Michael Wood, Driftwood, 3 Sayers Yard.

Best kept pub, guesthouse or hotel gold, Mr & Mrs Brannon, Bramblewick, 3 Havelock Place; C. B Marot, ‘Corra Lynn’, 28 Crescent Avenue.

Best kept pub, guesthouse or hotel silver, Karen & Garry Walker, The Leeway, 1 Havelock Place.

Best small community or neighbourhood gold, Wilf Whatmough, 16 Mill Court.

Best kept school gold, Stakesby CP School (winner), Eskdale School, Coliseum Kids, Eskmouth Scout Hall, East Whitby CP School.

Best kept allotment gold, Ted Smith Prospect Hill Allotment Plot 13 (winner), Mr & Mrs Lawford, Green Lane Allotments Plot 17a.

Best hanging basket gold, Fairways Court Residents, Upgang Lane; Mr David P Baldwin, 142 Church Street; CB Marot, ‘Corra Lynn’, 28 Crescent Avenue; Ray & Wendy George, Bridge Inn, Ruswarp; Viv Wright, 77 Helredale Road; Mrs V M Smith 4 Clarks Yard.

Best hanging basket silver, Mr & Mrs Sawyer 10 The Cragg; Mr T Ebblewhite, 83 Haggersgate; Helena Hall, 16a Silver Street; Seamen’s Houses, First Courtyard, Church Street.

Best kept yard gold, Mr David P Baldwin, 142 Church Street (winner); Mrs C King, 7 Oystons Yard, Flowergate; Chris Dove, 22 Blackburns Yard, Church Street; Paul and Joelle, 14a Linskill Square; Mrs VM Smith 4 Clarks Yard.

Best kept yard silver, David Cromack, 9 Bakehouse Yard, Haggersgate; Cheryl Dale, 5 Clarks Yard, Church Street; Seamen’s Houses, First Courtyard; Mrs J Shackleton,73 Haggersgate.

Best kept Yorkshire Coast Homes Garden gold Edward Easton, 25 Saxon Road; Mr and Mrs Harland, 28 Marton Court (silver).

Best kept business premises gold, Captain Cook Memorial Museum, Grape Lane.

Best kept shop frontage gold, D P Baldwin, 142 Church Street; Fusco Ltd, Quayside, 7 Pier Road; Fusco Ltd, Royal Fisheries, 48 Baxtergate; Jacksons Butchers, High Street, Ruswarp.